Stomatolog, dentysta Wrocław – Gabinet Stomatologiczny STARSDENT

Opryszczka a wizyta u stomatologa

Opryszczka a wizyta u stomatologa

Sezon jesienno-zimowy jest ulubionym okresem wizyt niechcianego i nielubianego gościa – opryszczki. Zwana potoczne zimnem, powodowana jest przez wirus opryszczki (Herpes Simplex Virus), którego nosicielem jest ok 90% społeczeństwa. Zazwyczaj zarażamy się w dzieciństwie, choć nie ma żadnej granicy wieku. U niektórych zakażenie przebiega bezobjawowo u części zaś pojawiają się wykwity skórne. Przebycie choroby niestety nie pozostawia odporności, wirus bytuje w naszym organizmie cały czas, uśpiony w naszych zakończeniach nerwowych, zaś uaktywnia się pod wpływem stresu, niskiej temperatury, osłabienia, przeziębienia, światła słonecznego czy miesiączki.

Pierwsze symptomy opryszczki to:

swędzenie, mrowienie a nawet pieczenie danej okolicy, najczęściej jest to granica czerwieni warg i skóry, czemu towarzyszy zaczerwienienie. Następnie pojawiają się pojedyncze lub mnogie pęcherzyki wypełnione treścią surowiczą. Po kilku dniach pęcherzyki pękają, zasychają i powstaje strupek. Często chorobie towarzyszy silny ból. Opryszczka standardowo trwa od 4 do 10 dni. Leczenie objawowe polega na zastosowaniu na zmienione chorobowo miejsce maści przeciwwirusowych, najczęściej z Acyklowirem (preparat dostępny bez recepty w aptekach). W przypadku uporczywych lub nawracających opryszczek stosuje się terapię doustną zaleconą przez lekarza.

Zmiana jest zakaźna już od samego początku choroby, czyli gdy występują pierwsze objawy, zaś największa zakaźność ma miejsce gdy pojawi się pęcherzyk z płynem. Dlatego jeżeli tylko zauważymy niepokojący nas świąd czy pieczenie powinniśmy jak najszybciej stosować przeciwwirusowe maści oraz ograniczyć możliwość zarażenia innych osób (unikanie pocałunków, stosowanie własnych sztućców).

Co zatem zrobić jeżeli choroba dosięgła nas w momencie gdy mamy umówioną wizytę u stomatologa? Po pierwsze niezwłocznie poinformujmy o tym gabinet w celu, jeżeli jest to możliwe, przełożenia wizyty. Przyjmowanie pacjentów z aktywną postacią opryszczki jest niebezpieczne. Działając w okolicy ust, możemy przenieść wirusa w inną lokalizację jak np., jama ustna i gardło (bardzo bolesny przebieg choroby). Dużym ryzykiem jest również spray powietrzno-wodny towarzyszący wszystkim zabiegom stomatologicznym, gdyż wraz z nim wirus może przedostać się do oka. Pacjentów u których wizyta jest konieczna (silny ból, stan nagły) przyjmujemy wyjątkowo, jako pomoc doraźną, stosując wszelkie środki ostrożności. Następną wizytę umawiamy po wygojeniu się zmian.

 

autor: lek. dent. Beata Maziarczyk

 

opryszczka a wizyta u stomatologa
Call Now ButtonZadzwoń