Ból zęba w samolocie? Można temu zapobiec!

Co łączy ból zęba z podróżowaniem samolotem?


 Planując podróż samolotem staramy się wszystko zorganizować tak,  by nic nie zakłóciło naszego spokoju, a od samego lotu oczekujemy przede wszystkim tego, by był bezpieczny, nieopóźniony, fotele wygodne, a czas spędzony w przestworzach pozwolił nam odpocząć od codzienności. Pamiętamy  o wszystkim co jest bezpośrednio związane z podróżą, natomiast o wizycie u stomatologa najczęściej zapominamy lub świadomie ją przekładamy na czas po powrocie do domu, bo “przecież nic się nie dzieje i możemy zaczekać”. Nie bierzemy pod uwagę tego, że gdy nagle rozboli nas ząb na pokładzie samolotu, to pomocy będziemy szukać najczęściej zagranicą. Wiąże się to z dodatkowymi wydatkami i niepotrzebnym stresem. A przecież mogliśmy tego uniknąć. Co zatem łączy ból zęba z podróżowaniem samolotem?

Barodontalgia

Ból zęba występujący podczas podróży samolotem wywołuje nagła zmiana ciśnienia otoczenia. Początkowo zdefiniowany mianem aerodontalgii, ponieważ pierwsze doniesienia dotyczyły pilotów. Obecnie określany jako barodontalgia, ponieważ podobne dolegliwości zaobserwowano  także podczas nurkowania oraz w warunkach wysokogórskich. Wśród przyczyn barodontalgii wymienia się  obecność próchnicy, nieszczelnych  wypełnień, wolnych  przestrzeni  pod wypełnieniami. Zęby w trakcie leczenia endodontycznego, zęby z nieprawidłowo wypełnionymi kanałami korzeniowymi, przewlekłe i ropne zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. A także zęby z uzupełnieniami protetycznymi, zęby zatrzymane, zapalenie przyzębia oraz zapalenie zatok obocznych nosa.

Ból zęba w samolocie – i co dalej?

W zależności od przyczyny dolegliwości i rodzaju zapalenia miazgi – charakter bólu, jego nasilenie, czas trwania oraz metoda leczenia są zróżnicowane. Ujęto to w klasyfikacji barodontalgii według Międzynarodowej Federacji Dentystycznej (FDI). Jeśli ból trwa krótko i wyłącznie podczas wznoszenia się samolotu, a w badaniu klinicznym stwierdza się obecność nieszczelnego wypełnienia lub ognisko próchnicy, to postępowaniem z wyboru jest leczenie zachowawcze, a w sytuacji nieustąpienia dolegliwości – leczenie kanałowe. W przypadkach głębokich ubytków próchnicowych, którym  towarzyszy tępy i pulsujący ból, tylko podczas wznoszenia samolotu lub silny i ciągły ból podczas wznoszenia lub obniżania samolotu – metodą leczenia jest leczenie endodontyczne, a w sytuacji znacznej destrukcji zęba uniemożliwiającej  jego odbudowę również leczenie chirurgiczne. Jeśli planujesz podróż samolotem, pamiętaj o odwiedzeniu swojego stomatologa odpowiednio wcześniej, aby w razie konieczności zakończyć leczenie przed wylotem i zminimalizować  prawdopodobieństwo wystąpienia barodontalgii podczas urlopu czy rekreacji.

Częstość i przyczyny barodontalgii u amatorów nurkowania, M.Papiernik, A.Grabowska, K. Skośkiewicz-Malinowska, Z.Sozańska , Dent. Med. Probl. 2009, 46, 1, 69–74

autor: lek. dent. Martyna Parkitna-Patyk