Stomatolog, dentysta Wrocław – Gabinet Stomatologiczny STARSDENT

Chirurgia Stomatologiczna w STARSDENT

Chirurgia stomatologiczna obejmuje różnorodne zabiegi w obrębie jamy ustnej oraz jej okolicach, to nie tylko zabiegi ekstrakcji (usuwania) zębów, to także specjalność wspomagająca inne dziedziny stomatologii tj. endodoncja, protetyka, periodontologia, implantologia.

Nasi specjaliści z zakresu chirurgii stomatologicznej prowadzą zaawansowane leczenie chirurgiczne w obrębie jamy ustnej, które często stanowi jeden z etapów kompleksowego leczenia implantologicznego, protetycznego czy ortodontycznego.

Proponujemy Państwu pełen zakres zabiegów z dziedziny chirurgii stomatologicznej, które chirurg stomatolog wykonuje z wykorzystaniem bezpiecznych oraz skutecznych znieczuleń miejscowych.

Zabiegi wykonywane w ramach chirurgi stomatologicznej

Ekstrakcje zębów stałych oraz zębów mlecznych

Operacyjne usuwanie zębów zatrzymanych, zębów mądrości

Podnoszenie dna zatoki szczękowej (sims lift)

Zamykanie połączeń ustno-zatokowych (plastyka połączeń)

Sterowana regeneracja kości Bio oss, augmentacja kości

Hemisekcja zęba

Radektomia zęba – Polega na odcięciu i usunięciu jednego z korzeni zęba wielokorzeniowego objętego procesem zapalnym. Pozostałe, zdrowe korzenie zostają zachowane. Po zabiegu radektomii w zależności od stanu zęba może być konieczna odbudowa wkładem koronowo – korzeniowym i koroną protetyczną. Odpowiednio przeprowadzony zabieg radektomii umożliwia zachowanie zęba w przypadku, gdy tylko jeden z jego korzeni jest zniszczony chorobowo.

Resekcja wierzchołka korzenia zęba – Zabieg ten polega na odcięciu wierzchołka korzenia zęba z równoczesnym usunięciem występujących przy nim zmian zapalnych. Zabieg ten w większości przypadków pozwala na Wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu resekcji są również : – przepchnięcie materiału wypełniającego kanał poza wierzchołek korzenia – złamanie narzędzia w kanale korzeniowym niekwalifikujące się do wyciągnięcia podczas leczenia endodontycznego pod mikroskopem – brak możliwości poprawnego wypełnienia kanału korzeniowego z powodu skomplikowanej anatomii korzenia. Resekcja wierzchołka korzenia przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Zabieg resekcji w większości przypadków jest uzupełniany o aplikację specjalnego materiału kościozastępczego. Uratowanie zęba przed ekstrakcją, najczęściej w przypadku, gdy przeprowadzone wcześniej leczenie endodontyczne nie doprowadziło do wygojenia się zmian okołowierzchołkowych.

Wyłuszczanie torbieli – Wyłuszczenie (wycięcie) torbieli najczęściej jest połączone z zabiegiem resekcji wierzchołka korzenia zęba, od którego rozpoczęło się zakażenie, bądź z usunięciem zęba, który jest źródłem infekcji. Zabieg wycięcia torbieli w klinice stomatologicznej Starsdent jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym przez specjalistę chirurga stomatologa. Jeśli torbiel wierzchołkowa jest sporych rozmiarów (powyżej 8 mm) wycięcia dokonuje się w warunkach ambulatoryjnych.

Leczenie ropni – Ropień zęba to ostre ropne zapalenie tkanek znajdujących się wokół wierzchołka korzenia zęba. Najczęstszą przyczyną powstawania ropni jest stan zapalny toczący się w zębie lub jego okolicy. Bakterie powodujące zapalenie miazgi przedostają się z kanału korzeniowego poprzez otwór wierzchołkowy do otaczających ząb tkanek, a następnie powodują ich infekcję. W efekcie tworzy się ropnień – patologiczna jama otoczona tkankami i wypełniona ropą. W zależności od lokalizacji i stopnia nasilenia objawów wyróżniamy 3 rodzaje ropni: ropień okołowierzchołkowy, ropień podokostnowy i ropień podśluzówkowy. Leczenie jest niezależne od rodzaju ropnia – polega ono na odprowadzeniu treści ropnej i zapewnieniu jej swobodnego odpływu. Jeśli stan zęba na to pozwala chirurg stomatolog zaleca leczenie endodontyczne, a jeśli infekacja jest znacznych rozmiarów – ekstrakcję zęba. W przypadku występowania objawów ogólnych i gorączki stomatolog może również przepisać antybiotyk.

Podcięcie wędzidełka wargi i języka:Wędzidełko jest pasmem tkanki łącznej pomiędzy wargą a dziąsłem (wędzidełko wargi górnej), a w przypadku wędzidełka języka – znajduje się pod językiem. Kiedy wędzidełko jest krótkie i nieprawidłowo przyczepione może powodować odsłonięcie szyjek zębowych, powstanie tzw. diastemy – przerwy między zębami przednimi, a w przypadku zbyt krótkiego wędzidełka podjęzykowego mogą wystąpić trudności w wymawianiu głosek sz, ż, cz, dż, r.

Leczenie wad rozwojowych wędzidełka opiera się przede wszystkim na zabiegach chirurgicznych. Współcześnie wykonuje się dwa typy zabiegów: frenulektomię (podcięcie wędzidełka) oraz frenuloplastykę (modelowanie wędzidełka). Przeprowadza się je zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, przy pomocy skalpela, nożyczek lub lasera.Odsłonięcie zęba zatrzymanego z naklejeniem zamka ortodontycznego: Zęby zatrzymane to takie, których wzrost został zatrzymany/ zahamowany w tkance kostnej. Dotyczy to zębów zarówno szczęki jak i żuchwy. Nie są to zęby uszkodzone lecz w pełni wykształcone. Najczęściej zatrzymaniu ulegają kły oraz zęby mądrości, ale występują również zatrzymane przedtrzonowce i siekacze. Zęby zatrzymane mogą powodować szereg powikłań w postaci wad zgryzu, problemów z pobieraniem i przeżuwaniem pokarmów, a także przyczyniają się do wykrzywianie innych, prawidłowo rosnących zębów w jamie ustnej. Dobór leczenia zębów zatrzymanych powinien zostać przede wszystkim uzależniony od stopnia skomplikowania danego przypadku. Istnieje możliwość chirurgicznego odsłonięcia zęba zatrzymanego wraz z równoczesnym przyklejeniem zamka ortodontycznego – jest to leczenie mające na celu wprowadzenie zatrzymanego zęba do łuku za pomocą aparatu ortodontycznego. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Dzięki siłom ortodontycznym ząb taki ma szansę po około 15-24 miesiącach znaleźć się w prawidłowej pozycji łuku zębowego.

Leczenie przetok wewnątrzustnych i zewnątrzustnych – Przetoka zębowa to potoczne określenie przetoki tworzącej się w jamie ustnej. Z definicji przetoka to połączenie dwóch lub więcej narządów powstające na skutek procesów patologicznych, powikłań jatrogennych lub wykonane celowo za pomocą technik chirurgicznych. Główną przyczyną ropni i przetok jest próchnica zębów. Gdy jest ona głęboka i sięga do miazgi, bakterie mogą ją zainfekować. Zakażenie może następnie przeniknąć z korzenia do tkanek wokół zęba, co prowadzi do powstania stanu zapalnego i kumulacji ropy, a więc tworzenia się ropnia. Innymi przyczynami przetok są choroby dziąseł czy pęknięcia zębów. W przypadku wystąpienia przetoki wewnątrzustnej lub zewnątrzustnej należy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa. Podczas wizyty dentysta zidentyfikuje źródło zakażenia. Jeśli infekcja znajduje się wewnątrz zęba, stomatolog może go otworzyć, co pozwoli na wypłynięcie ropy. Niezbędne jest wówczas leczenie kanałowe . Jeśli ropień jest bardzo duży lub ząb bardzo zniszczony, niezbędna może okazać się ekstrakcja. Ponadto dentysta może przepisać antybiotyki i środki przeciwbólowe. Leki te pomagają zwalczyć zakażenie i przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się infekcji.

Zaopatrzenie suchego zębodołu – Suchy zębodół jest to powikłanie po ekstrakcji zęba. Powstaje, gdy skrzep krwi, czyli naturalny opatrunek powstający w ranie po usunięciu zęba, ulegnie rozpadowi lub przemieszczeniu. Kość i nerwy pozbawione są wówczas ochrony. Suchy zębodół jest jednym z najboleśniejszych powikłań następujących po usunięciu zęba i pojawia się u 1–5% pacjentów. Największe ryzyko wystąpienia tego powikłania występuje 2-3 dni po zabiegu. Inne przyczyny powstawania suchego zębodołu: * problemy z krzepliwością, * uraz ściany kostnej zębodołu, * niedokrwienie tkanek, * infekcje, * nadciśnienie, * cukrzyca, * awitaminoza, * palenie tytoniu, * nadmierne łyżeczkowanie zębodołu. * nieprawidłowa higiena jamy ustnej * niestosowanie zaleceń pozabiegowych Objawami suchego zębodołu są promieniujący, narastający ból, zaburzenia smaku, szary nalot na ściankach zębodołu, problemy z przyjmowaniem jedzenia, nieprzyjemny zapach z ust. W zębodole często widoczna jest kość, która dodatkowo może wywoływać ból wskutek najmniejszego dotyku. Jeśli wystąpią objawy suchego zębodołu należy zgłosić się do stomatologa. Chirurg stomatolog oczyści ranę, która powstała w wyniku usunięcia zęba. Następnie zębodół jest przepłukiwany roztworem wodorowęglanu sodu albo soli fizjologicznej. Do zębodołu aplikowany jest specjalny opatrunek zawierający środki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Leczenie może potrwać od 7 do 10 dni.

Operacyjne usunięcie pozostałości korzeniowych – Jest to zabieg chirurgiczny wykonywany w znieczuleniu miejscowym polegający na usunięciu złamanych podczas ekstrakcji pierwotnej części korzeni zęba. Najczęściej są to wierzchołki korzeni, które ze względu na skomplikowaną anatomię uległy złamaniu podczas usuwania.

Alweoplastyka w zakresie leczenia protetycznego – Plastyka wyrostka zębodołowego to zabieg chirurgiczny polegający na odbudowie kości wyrostka zębodołowego po ekstrakcji zęba przy użyciu specjalnego preparatu kościotwórczego. Ma on na celu odtworzenie pierwotnego kształtu kości w celu dalszego leczenia między innymi protetycznego.

Poszerzenie strefy dziąsła związanego – przeszczep z podniebienia

Chirurgiczne wydłużenie klinicznej korony zęba

Pokrycie recesji z przeszczepem tkanek miękkich

Plastyka – pogłębienie dna przedsionka

Gingwektomia (wycięcie nadmiaru dziąsła)

Kiretaż zamknięty, kiretaż otwarty

Przeszczep łączno-tkankowy

Pobranie wycinka do badania

Cennik usług chirurgicznych

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

Ekstrakcja zęba mlecznego

200 zł

Usunięcie zęba 1-korzeniowego

250-300 zł

Usunięcie zęba wielokorzeniowego

400-500 zł

Ekstrakcja chururgiczna (dłutowanie)

300-500 zł

Resekcja wierzchołka korzenia

500-700 zł

Usunięcie zęba zatrzymanego

600-1000 zł

Nacięcie ropnia

150 zł

Usunięcie zęba mądrości

600-1000 zł

Hemisekcja

800 zł

Inne skomplikowane zabiegi chirurgiczne

indywidualna wycena

Chirurgiczne wydłużenie klinicznej korony zęba

500 zł

Podcięcie wędzidełka

300 zł

Operacyjne usunięcie pozostałości korzeniowych

od 600 zł

Odsłonięcie zęba zatrzymanego do leczenia ortodontycznego

od 600 – 1200 zł

Wyłuszczenie torbieli

od 800 zł

Wycięcie brodawki dziąsłowej

200 zł

Call Now ButtonZadzwoń