Profilaktyka stomatologiczna – co to takiego?

To nic innego jak wszelkie działania, które mają na celu zapobiegać zapaleniu dziąseł, próchnicy, czy utracie zębów. Współpraca lekarza dentysty, higienistki stomatologicznej oraz pacjenta to klucz do utrzymania zdrowia jamy ustnej.

Podstawą jest profilaktyka domowa. Codzienne szczotkowanie zębów, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych pozwala utrzymać zęby oraz jamę ustną w dobrej kondycji. W tym celu warto stosować również wszelkie akcesoria takie jak irygator, szczoteczki jednopęczkowe, czy skrobaczka do języka.

Regularne wizyty u lekarza stomatologa pozwolą na kontrolowanie stanu zdrowia jamy ustnej. Umożliwią również zdiagnozowanie problemów z zębami czy dziąsłami, których pacjent nie jest w stanie dostrzec  sam w domu.

Niezmiernie istotnym zabiegiem w profilaktyce stomatologicznej jest profesjonalna higienizacja jamy ustnej. Polega ona na usunięciu płytki bakteryjnej, osadów oraz kamienia nazębnego zgromadzonego na wszystkich powierzchniach zębów.

Płytka bakteryjna pojawia się już po kilkunastu minutach od umycia zębów. Nieoczyszczana przez kilka dni płytka, mineralizuje się tworząc kamień nazębny, który bez specjalistycznego zabiegu jest niemożliwy do usunięcia.

Profilaktyka stomatologiczna

Zabieg higienizacji składa się z kilku etapów:

  1. Skalingu – czyli usuwanie kamienia za pomocą ultradźwięków (końcówka skalera przyłożona do powierzchni zęba pokrytego złogami rozbija kamień).
  2. Piaskowania – usunięcie osadu oraz przebarwień powierzchownych za pomocą piaskarki z której końcówki wydobywa się dedykowany do tego piasek z wodą pod ciśnieniem.
  3. Polerowania – za pomocą szczoteczki bądź gumeczki profilaktycznej polerowane są powierzchnie zębów, na których osadzony był kamień.
  4. Fluoryzacji – wszelkie preparaty fluorowe (pianki, lakiery) które nakładane są na powierzchnię zębów wbudowują się w jego struktury, wzmacniając je oraz chroniąc przed nadwrażliwością po przeprowadzonym zabiegu.