PROSTOWANIE ZĘBÓW W KAŻDYM WIEKU

Dwie dekady temu aparaty ortodontyczne zarezerwowane były tylko dla dzieci. Obecnie pięćdziesięciolatek z drutami na zębach nikogo nie dziwi. Bynajmniej nie tylko o urodę tu chodzi, bo prawidłowy zgryz to zdrowe zęby.
Ładny uśmiech sprawia, że czujemy się atrakcyjni, mamy poczucie własnej wartości ale też nasze zdrowie fizyczne jest w dobrej kondycji.

Ubytki zębów, braki zębowe i krzywy zgryz są przyczyną wielu zaburzeń trawiennych. Mogą też wywoływać dolegliwości w stawach skroniowo-żuchwowych a co za tym idzie bóle głowy, mięśni, uszu.
Coraz szersza świadomość powikłań zaczynających się w jamie ustnej sprawia, że do ortodontów zgłaszają się osoby starsze, z brakami zębowymi ,które przed leczeniem protetycznym potrzebują prawidłowego ustawienia zębów aparatem ortodontycznym.

ZANIM ZAŁOŻYSZ APARAT

1. Dokumentacja zdjęciowa:

Przed leczeniem wykonywana jest seria zdjęć fotograficznych aby zarejestrować stan wyjściowy. Wykonujemy także zdjęcia pantomograficzne i boczne głowy obrazujące kości szczęk i stawy skroniowo-żuchwowe. Są one podstawą do zaplanowania leczenia ortodontycznego.

2. Konieczne zabiegi:

Przed założeniem aparatu koniecznie należy wyleczyć próchnicę, wymienić stare nieszczelne wypełnienia, zweryfikować i ewentualnie ponownie przeleczyć zęby leczone kanałowo, usunąć kamień i osad i wyleczyć ewentualne zapalenia przyzębia.

3. Wyciski

Do zaplanowania leczenia ortodontycznego a także rejestracji stanu wyjściowego potrzebne są modele gipsowe, które wykonujemy na podstawie wycisków alginowych .

 

4. Planowanie leczenia

Mając komplet badań lekarz wspólnie z pacjentem podejmuje decyzję o sposobie leczenia. Wskazuje również jakie leczenie interdyscyplinarne należy wdrożyć w danym przypadku. Na tym etapie zapada także decyzja o rodzaju aparatu, długości leczenia. W zależności od rodzaju aparatu możliwe jest też przeprowadzenie wizualizacji efektu leczenia. Nie zależnie od rodzaju noszonego aparatu w trakcie leczenia potrzebne są regularne wizyty kontrolne, a po jego zakończeniu konieczne jest wykonanie retencji aby utrzymać efekt leczenia.

Ile to kosztuje

5. Przygotowanie

Wykonanie modeli gipsowych i zdjęć to koszt około 300 złotych. Koszty leczenia stomatologicznego przed założenie aparatu zależą od stanu jamy ustnej pacjenta.

Aparaty zewnętrzne i wewnętrzne:

Ceny aparatów metalowych zaczynają się od 1,5 tysiąca złotych za jeden, ale aparaty nowej generacji kosztują od 2-3 tysięcy złotych .Aparaty zewnętrzne kosmetyczne wykonane z kryształu prawie niewidoczne to koszt 2,5-5 tysięcy złotych za łuk. Aparaty montowane po wewnętrznej stronie zębów są w cenie od 5-9 tysięcy złotych za łuk.