Protetyka

Protetyka stomatologiczna to dział stomatologii, który zajmuje się odbudową utraconych tkanek zębów za pomocą konstrukcji typu onlay,  inlay, licówek, koron i mostów, uzupełnień  ruchomych częściowych i całkowitych, oraz implantów.

więcej zdjęć

Swoim pracom protetycznym stawiamy wysokie wymagania czynnościowe i estetyczne, a zadowolenie pacjentów jest dla nas inspiracją do ulepszania metod naszej pracy. Zrozumienie i uwzględnienie osobistych oczekiwań estetycznych i czynnościowych jest naszą dewizą. Dlatego dużą wagę przywiązujemy do fazy diagnostycznej. Jest ona najbardziej kreatywną i interaktywną częścią całego leczenia. Stomatolog wykonuje fotografie i określa wizerunek estetyczny pacjenta, a diagnostyczne uzupełnienia tymczasowe  pozwalają na wizualizację przyszłego efektu leczenia.

Dzięki doświadczonym specjalistom umożliwiamy przywrócenie prawidłowej funkcji żucia oraz pięknego i pełnego uśmiechu.

Protetyka – oferta

 • Inlay, onlay
 • Licówki
 • Korony i mosty
 • Protezy ruchome
 • Częściowe
 • Całkowite
 • Implanty

 

Korona

Korona jest stałym uzupełnieniem protetycznym, osłania uszkodzony w różnym zakresie( złamany, bezkształtny, przebarwiony ) ząb własny pacjenta. Prawidłowo wykonana i wkomponowana w łuk zębowy korona nie różni się od zęba własnego i wiernie odtwarza jego funkcję w zgryzie.

Ze względu na użyty do jej wykonania materiał wyróżniamy:

 • korony akrylowe (zwykle tymczasowe),
 • kompozytowe, korony na stali licowane porcelaną,
 • korony na cyrkonie licowane porcelaną
 • korony w całości wykonane z porcelany.

Most

Most to konstrukcja protetyczna na trwałe osadzona w jamie ustnej. Wykonujemy ją wtedy, kiedy chcemy uzupełnić jeden lub kilka brakujących zębów. Filarami dla mostu są sąsiadujące z luką zęby własne. Filary muszą być wydolne czynnościowo aby móc utrzymać wstawiony brakujący ząb czyli przęsło mostu.

W zależności od rodzaju materiału użytego do wykonania mostu można je podzielić na mosty akrylowe (najczęściej tymczasowe), mosty na stali licowane porcelaną, mosty na cyrkonie licowane porcelaną, mosty w całości porcelanowe, lub mosty wykonane z materiałów kompozytowych wzmacniane najczęściej włóknami szklanymi.

Jeśli istnieją przeciwwskazania medyczne lub przeszkody finansowe do wykonania implanto-korony ,to tradycyjny most jest najbardziej komfortowym uzupełnieniem protetycznym. Nie zajmuje on więcej miejsca niż wcześniej zęby własne. Przyzwyczajenie następuję szybko i bez trudności. Zszynowanie zębów ma korzystny wpływ na ich stabilizację.

W przeciwieństwie jednak do uzupełniania braków przy pomocy implantów mosty wymagają oszlifowania często zdrowych zębów filarowych. Dodatkowo zawieszone na filarach przęsło mostu jest w kontakcie błoną śluzową bezzębnego wyrostka i wymaga szczególnej pielęgnacji. W przypadku utraty kolejnego zęba nie ma możliwości rozbudowy tego uzupełnienia.

Implantoprotetyka to ta część leczenia implantologicznego, która sprawia, że na ustach pacjentów pojawia się uśmiech w dosłownym i przenośnym znaczeniu. Po kilku miesiącach leczenia wreszcie na wgojonych w kości implantach chirurgicznych specjalista protetyki osadza korony ,mosty lub protezy ruchome. W miejscu po braku zębowym jak grzyby po deszczu wyrastają nowe zęby. Efekt spektakularny choć droga długa i nie bez przeszkód.

Drogi Seniorze! Masz kilka ostatnich zębów w szczęce lub żuchwie? Nie możesz dobrze żuć, a protezy ruchome częściowe, które fundusz narodowy proponuje Ci wykonać stają się twoją zmorą? Pamiętaj, że możesz wykonać protezę pokrywającą, która ocali twoje ostatnie zęby, a co więcej sprawi, że staną się one pełnowartościowymi elementami retencyjnymi. Nie będziesz się obawiał, że w trakcie jedzenia, śmiechu czy kichnięcia będziesz je musiał utrzymywać siłą mięśni i narażać się na duży dyskomfort zwłaszcza w towarzystwie. Oferujemy szeroki zakres protez częściowych lub całkowitych pokrywających na różnego rodzaju elementach utrzymujących: zatrzaskach wewnątrz i zewnątrz korzeniowych, zasuwach, magnesach i koronach teleskopowych. Prawidłowo zaplanowane protezy na zatrzaskach pozwolą Ci na osiągnięcie komfortu żucia, wpłynął pozytywnie na estetykę wyglądu podnosząc jednocześnie jakość twojego życia.

 

Wkład koronowo-korzeniowy

Jest to uzupełnienie protetyczne stosowane w przypadku częściowego lub całkowitego uszkodzenia części koronowej zęba leczonego kanałowo. Umożliwia wzmocnienie złamanego zęba oraz jego odbudowę za pomocą wypełnienia, korony protetycznej lub mostu.

Wyróżniamy wkłady koronowo-korzeniowe standardowe oraz indywidualne.

Wkłady koronowo-korzeniowe standardowe – gotowe fabrycznie wkłady wykonane ze stali, tytanu, włókna szklanego. Wkłady te cementowane są w przestrzeni korzenia przygotowanej za pomocą specjalnie kalibrowanych wierteł.

Wkłady koronowo-korzeniowe indywidualne – wymagają pobrania wycisku przestrzeni na wkład przygotowanej w korzeniu złamanego zęba. Dzięki temu dają możliwość uzyskania dowolnego, określonego przez dentystę kształtu wkładu. Wkłady indywidualne dają możliwość odbudowy zęba w wyjątkowo trudnych sytuacjach np. przy linii złamania korzenia przebiegającej poniżej poziomu dziąsła.

Onlay, Inlay, overlay

Kosmetyczne wypełnienia w koronie zęba, które stosuje się w przypadku dużych ubytków próchnicowych. Odbudowy te stanowią alternatywę wypełnień wykonanych metodą tradycyjną. Wkłady koronowe dokładnie odtwarzają punkty styczne, idealnie odwzorowują anatomiczne ukształtowanie powierzchni zgryzowej. Po opracowaniu ubytku w części koronowej zęba pobierane są wyciski, następnie labolatorium protetyczne przygotowuje idealnie dopasowany do ubytku nakład koronowy. Najczęściej uzupełnienia te wykonywane są z kompozytu światłoutwardzalnego.

Przy zastosowaniu uzupełnienia typu onlay, inlay, overly rozkład sił skierowanych na dany ząb jest bardziej fizjologiczny dzięki czemu ryzyko złamania części koronowej jest zdecydowanie mniejsze.

W zależności od rozmiaru pracy protetycznej wyróżniamy 3 rodzaje wkładów koronowych. Jeśli ubytki części koronowej dotyczą powierzchni żującej bez zajęcia guzków to stosuje się wypełnienie typu inlay. W przypadku odbudowania guzków – onlay. Jeśli zniszczenie zęba jest rozległe i zdrowe zostają tylko ściany zęba bez powierzchni żującej – overlay.