STOMATOLOGIA ESTETYCZNA

Chcesz poprawić swój uśmiech? Zlikwidować szpary (tremy, diastemy) między zębami? Masz liczne stare, przebarwione wypełnienia lub nieznaczną wadę zębową, której nie chcesz leczyć za pomocą aparatu ortodontycznego? W Starsdent możesz skorzystać z oferty stomatologii estetycznej! W zależności od przypadku, a także możliwości czasowych i finansowych pacjenta możesz poprawić estetykę stosując rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb Pacjenta.

Profesjonalne wybielanie zębów

W dzisiejszych czasach śnieżnobiały uśmiech w dużej mierze wpływa na poczucie atrakcyjności i pewności siebie. Pacjentom, dla których natura nie była na tyle łaskawa obdarowując ich perłowym uśmiechem proponujemy zabieg wybielania zębów. W naszej klinice oferujemy zarówno profesjonalne wybielanie gabinetowe przy użyciu lampy wybielającej, jak również wybielanie nakładkowe.

Wybielanie zębów poprzedza konsultacja lekarska, gdyż zabieg można przeprowadzić jedynie na zdrowych zębach i zdrowym przyzębiu. Konieczna jest również wizyta higienizacyjna – usunięcie kamienia i osadu, które zalegając na powierzchni zęba w znacznym stopniu zmniejszają skuteczność zabiegu wybielania.

Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie polega na kilkukrotnym nałożeniu specjalnego żelu wybielającego na powierzchnię zębów oraz poddaniu ich działaniem światła emitowanego przez lampę wybielającą, która przyspiesza sam proces wybielania. Cały zabieg odbywa się na jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym i trwa około 1,5 – 2 godziny (długość zabiegu może się różnić w zależności od wyjściowego koloru zębów czy wrażliwości Pacjenta).

Wybielanie nakładkowe polega na wykonaniu indywidualnie dla Pacjenta celuloidowych nakładek z wyprofilowanymi zbiorniczkami na preparat wybielający (w formie żelu). Nakładki są precyzyjnie dopasowane przez lekarza stomatologa, który instruuje Pacjenta jak prawidłowo należy do nich aplikować otrzymany w gabinecie żel wybielający. Przeszkolony Pacjent wykonuje zalecone procedury w domu. Wybielanie tym sposobem trwa od 7 do 14 dni.

Efekt wybielania utrzymuje się od pół roku do dwóch lat w zależności od diety, zabiegów higienizacyjnych, palenia tytoniu. Należy zwrócić uwagę, iż wypełnienia oraz uzupełnienia protetyczne (np. korony) nie wybielą się – ich kolor pozostanie bez zmian. Może więc wystąpić po zabiegu wybielania estetyczne wskazanie do ich wymiany na jaśniejsze.

W czasie wybielania u kilku procent Pacjentów występuje przejściowa nadwrażliwość zębów na zimno, która zwykle ustępuje w ciągu jednego do 3 dni po zakończeniu zabiegu.

Estetyka biała, estetyka różowa

Na harmonię uśmiechu wpływa nie tylko wygląd powierzchni zębów (estetyka biała), ale także i dziąseł (estetyka różowa). Dynamiczny rozwój wszystkich dziedzin stomatologii pozwala spełnić wysokie wymagania estetyczne Pacjentów zarówno w zakresie odbudowy twardych tkanek zęba jak i odwzorowania naturalnego wyglądu tkanek miękkich. Wykonując konkretne procedury lecznicze tj. wypełnienie kompozytowe, koronę porcelanową, licówkę czy protezę ruchomą dokładamy wszelkich
starań, aby leczenie nie tylko odwzorowało utracona funkcję zęba/zębów czy spełniało wszelkie założenia czynnościowe, ale także aby wykonywane uzupełnienie nie wyglądało sztucznie i nienaturalnie – dotyczy to zarówno wyglądu zęba jak i dziąsła.

Licówki kompozytowe

Zabieg wykonania licówek kompozytowych nazywany jest bondingiem. Można również spotkać się z określeniem „czipsy stomatologiczne”.

Licówka kompozytowa to cieńka warstwa żywicy kompozytowej uformowana na przedniej (licowej) powierzchni zęba po wcześniejszym jej wytrawieniu. Dzięki temu zabiegowi można zmienićzarówno kształt jak i kolor zęba przy minimalnej ingerencji w strukturę zęba (bez ich szlifowania). Efektami estetycznymi można cieszyć się już po pierwszej wizycie. Wykonanie licówki kompozytowej na jednym zębie trwa około 30 – 60 minut. Koszt jednej licówki kompozytowej to 550 zł.


Licówki kompozytowe umożliwiają korektę ubytków i pęknięć szkliwa, przesłonięcie szpary międzyzębowej (diastemy), likwidację białych przebarwień czy ukruszeń zębów. Są również godnym polecenia rozwiązaniem dla Pacjentów z problemem nadwrażliwości zębów – pokrywając powierzchnię szkliwa chronią przed kontaktem z zimnymi czy kwaśnymi potrawami.


Trwałość licówek kompozytowych ocenia się na 2-5 lat w zależność od nawyków żywieniowych (mogą się przebarwiać od np. kawy czy wina) oraz od dbałości o higienę jamy ustnej. Kiedy Pacjent po kilkuletnim użytkowaniu licówek kompozytowych nie jest już zadowolony z efektu estetycznego można wykonać kolejne licówki kompozytowe lub porcelanowe (trwałość licówek porcelanowych jest zdecydowanie wyższa niż kompozytowych).


Zaleceniem po zabiegu bondingu jest ograniczenie nawyków tj. gryzienie ołówków czy obgryzanie paznokci, a także rezygnacja z barwiących napojów i potraw. Pacjenci powinni również pamiętać o systematycznych kontrolach u stomatologa (co 6 miesięcy), na których dentysta poleruje wykonane uzupełnienia.


Przeciwwskazaniem do wykonania licówek kompozytowych jest bruksizm (zgrzytanie zębami), zęby z rozległymi wypełnieniami (zwłaszcza amalgamatowymi), braki zębowe w odcinkach bocznych uzębienia, które nie zostały uzupełnione np. za pomocą protez (taka sytuacja grozi uszkodzeniem licówek, ze względu na ich znaczne obciążenia), niewystarczająca higiena jamy ustnej, nieprawidłowości zgryzowe.

Licówki porcelanowe

To cienkie (0,5 – 0,75 mm) płatki ceramiki naklejane na przednie (licowe) powierzchnie szkliwa. Dzięki zastosowaniu licówek porcelanowych możemy nadać zębom wymarzony kształt, zmienić kolor zębów, pokryć rozległe, przebarwione wypełnienia a także zamknąć szpary miedzy zębami. Wykonanie licówek porcelanowych polega na minimalnym oszlifowaniu powierzchni szkliwa zębów oraz pobraniu wycisku, na podstawie którego technik dentystyczny wykona licówki. Licówki porcelanowe są trwalsze od licówek kompozytowych oraz bardziej odporne na przebarwienia. Ich trwałość ocenia się an 8-10 lat. Koszt licówki porcelanowej to 1700 zł.


Zaletą zastosowania licówek porcelanowych jest minimalna ingerencja w strukturę zęba. Oczywiście rozległość preparacji (szlifowania) uzależniona jest od indywidualnej sytuacji uzębienia Pacjenta. Przeciwwskazaniem do zastosowania tego uzupełniania protetycznego są parafunkcje zgryzowe (bruksizm, obgryzanie paznokci), niewystarczająca higiena jamy ustnej, niektóre wady zgryzowe.

Wybielanie zębów - przed
Wybielanie zębów - po
Wybielanie zębów - po
Wybielanie zębów - po
Wybielanie zębów - po
Wybielanie zębów - przed
Wybielanie zębów - przed
Wybielanie zębów - przed
Wybielanie zębów - po
Wybielanie zębów - po
Wybielanie zębów - przed

STOMATOLOGIA ESTETYCZNA

Licówka kompozytowa

550 zł

Licówka porcelanowa

1 500 zł

Zamykanie diastemy kompozytem

500 zł

Zamykanie diastemy ceramiką

1600 zł

Wybielanie zęba martwego

300 zł

Każda dodatkowa wizyta

50 zł

Wybielanie zębów szczęka i żuchwa (wybielanie nakładkowe)

900 zł

Dodatkowe strzykawki (wybielanie nakładkowe)

100 zł

Profesjonalne wybielanie zębów szczęka i żuchwa (metoda gabinetowa)

1 000 zł

Dodatkowa wizyta przy wybielaniu

400 zł