Leczenie kobiet w ciąży w STARS*dent
Każdej kobiecie planującej powiększenie rodziny rekomendujemy wcześniejszą kontrolę stanu uzębienia. Jest to niezmiernie istotne z kilku powodów.
Stomatolog a planowanie ciąży
Pierwszym z nich jest fakt, iż stan zapalny w jamie ustnej utrudnia samo zajście w ciążę! Badania naukowe (Europejskie Towarzystwo Reprodukcji i Embriologii) wykazują, że choroby dziąseł czy infekcja bakteryjna (próchnica) w jamie ustnej są jednym z istotnych czynników wydłużających starania o dziecko. Co ciekawe także problemy dentystyczne przyszłych ojców mogą utrudniać zapłodnienie.
Kolejny argument potwierdzający ważność kontroli dentystycznej jeszcze przed planowaną ciążą to taki, iż zaniedbany stan jamy ustnej może poważnie zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Próchnica jest chorobą bakteryjną, zainfekowany ząb jest źródłem rozprzestrzeniania się bakterii do krwi przyszłej mamy, a tym samym do organizmu dziecka. Istnieje więc ryzyko groźnych powikłań takich jak przedwczesne skurcze i poród czy niska waga urodzeniowa dziecka. Podobne zagrożenia dotyczą występowania u ciężarnej chorób przyzębia, dziąseł, a także samych złogów kamienia nazębnego. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie tylko wyleczyć wszystkie ubytki próchnicowe jeszcze przed poczęciem, ale także wykonać profesjonalną higienizację jamy ustnej (usunięcie kamienia nazębnego i osadów).
Leczenie stomatologiczne kobiet w ciąży
A jak wygląda sytuacja leczenia stomatologicznego u kobiet, które już są w ciąży? Wizyta u dentysty powinna być w takim przypadku obowiązkiem. Niestety okres ciąży nie służy zębom. Zmiany hormonalne występujące w tym czasie powodują zmianę PH śliny, co ułatwia rozwój drobnoustrojów, a tym samym zwiększa ryzyko pojawienia się próchnicy, stanów zapalnych błon śluzowych jamy ustnej i przyzębia. Dziąsła objęte zapaleniem są rozpulchnione i krwawiące – to z kolei powoduje zaniedbanie przez przyszłe mamy codziennej higieny jamy ustnej – a to jeszcze bardziej przyczynia się do zwiększenia ilości patogennych drobnoustrojów oraz zaostrzenia objawów zapalenia. Poranne nudności i wymioty (kwasy żołądkowe niszczą szkliwo), częste spożywanie posiłków, podjadanie zwłaszcza pokarmów słodkich i kwaśnych – to kolejne czynniki, które również w negatywny sposób odbiją się na stanie zdrowia zębów przyszłej mamy, a co najważniejsze zagrożą bezpieczeństwu ciąży i płodu.
Kobietom będącym w ciąży rekomendujemy cykliczne kontrolowanie stanu zdrowia jamy ustnej. W czasie 9 miesięcy ciąży przyszła mama powinna przynajmniej dwukrotnie odwiedzić dentystę, najlepiej raz na 3 miesiące. Przynajmniej dwa razy w czasie ciąży należy wykonać profesjonalną higienizację jamy ustnej (usunięcie złogów kamienia nazębnego oraz osadu – skaling i piaskowanie). Jeśli na kontrolnym badaniu stomatologicznym u przyszłej mamy zostanie zdiagnozowana próchnica należy ją również wyleczyć.
Zapraszamy wszystkie przyszłe mamy na kontrolę stanu uzębienia u naszych specjalistów!