Bruksizm to nieświadome zgrzytanie i zaciskanie zębów. W ten sposób organizm u ponad 60 % dorosłych odreagowuje stres. W wyniku przeciążenia emocjonalnego dochodzi do nadmiernej aktywności mięśni odpowiedzialnych za poruszanie żuchwą. Stają się one napięte oraz nie funkcjonują prawidłowo.
Bruksizm – przyczyny i objawy
Poza stresem, do czynników ryzyka bruksizmu należą:
- patologiczny zgryz, a także źle dostosowane wypełnienia (plomby),
- protezy, a także inne uzupełnienia protetyczne (korony, mosty).
Najczęściej występującymi objawami bruksizmu ze strony jamy ustnej są:
- zgrzytanie zębami (które odbywa się najczęściej w trakcie snu,
- starte zęby dostrzegalne są przez Pacjenta lub widoczne w badaniu stomatologicznym),
- zmiany w śluzówce policzków i języka w linii zgryzu,
- odsłanianie się korzeni zębów, a także krwawienie dziąseł.
Osoby cierpiące na bruksizm często skarżą się na uporczywe bóle głowy i twarzy. Często skarżą się także na uczucie ciągłego szumu w uszach oraz na nadwrażliwość zębów. U takich Pacjentów bardzo często dochodzi do przerostu mięśni żwaczy i mięśnia skroniowego (tzw. „twarz kwadratowa”). Występuje również wzrost napięcia mięśni obręczy barkowej i ręki.
Bruksizm wpływa negatywnie na stan jamy ustnej (pojawić się może m.in. nadwrażliwość zębów, złamania zębów, destrukcje wypełnień kompozytowych oraz uzupełnień protetycznych, stany zapalne dziąseł oraz przyzębia). Ma także negatywny wpływ na na kondycję całego organizmu (zmiany zwyrodnieniowe stawu skroniowo-żuchwowego, zespoły bólowe w obrębie głowy mające charakter promieniujący, a nawet zmniejszenie zakresu ruchomości stawu biodrowego).
Bruksizm – leczenie
Leczenie bruksizmu polega na ustaleniu i wyeliminowaniu jego przyczyny oraz dostosowaniu odpowiedniej formy terapii. Najczęściej wymaga to współpracy lekarzy różnych specjalności: stomatologów zachowawczych, protetyków, ortodontów, fizjoterapeutów a także psychologów.
Skuteczne leczenie skutków bruksizmu w obrębie jamy ustnej rozpoczyna się od prawidłowej diagnozy. Lekarz, jeżeli zachodzi taka konieczność dobiera odpowiedni rodzaj szyny zgryzowej (indywidualnie zaprojektowanej przeźroczystej nakładki, której zadaniem jest m.in. ochrona zębów przed ścieraniem). W wielu przypadkach wskazane jest również leczenie protetyczne, ortodontyczne, chirurgiczne, a także konsultacja periodontologiczna.