W większości przypadków dotyczy zębów z tzw. nieodwracalnym zapaleniem miazgi na skutek głębokich ubytków próchnicowych czy złamania. Ząb może wymagać takiego leczenia również wtedy, kiedy planowana jest praca protetyczna lub doszło do przeciążenia tkanek na skutek sił okluzyjnych.
Dlaczego jedna wizyta zamiast kilku?
Leczenie kanałowe zębów kojarzy się nam z czymś nieprzyjemnym i długotrwałym. U większości z nas panuje przekonanie, że zanim ząb zostanie skutecznie wyleczony, będziemy musieli zobaczyć się z naszym dentystą co najmniej 2-3 razy. Jest to jednak błędny obraz przebiegu tzw. 'kanałówki’.
W dzisiejszych czasach dąży się do zminimalizowania czasu leczenia i zwiększenia komfortu pacjenta. 1 wizyta – dlaczego?
Przede wszystkim leczenie kanałowe bardzo często spowodowane jest zapaleniem miazgi, czyli żywej tkanki w kanałach zęba. W związku z tym odczuwane są silne dolegliwości bólowe, ustępują otwarciu i oczyszczeniu zawartości kanałów.1 wizyta = 1 znieczulenie i zminimalizowanie lęku przed igłą w przypadku kolejnej wizyty.
Bakterie w leczeniu kanałowym
Leczenie kanałowe ma na celu eliminację bakterii, które doprowadzają do zakażenia miazgi. W przypadku jednej wizyty, kiedy lekarz ma pewność, że usunął źródło zakażenia ze wszystkich miejsc i nie musi się obawiać, że pacjent w oczekiwaniu na kolejną wizytę może odczuwać dyskomfort ze strony leczonego zęba. Uzyskuje ten efekt za pomocą otwarcia komory zęba oraz poszerzenia światła kanałów tak, aby dokładnie wypłukać odpowiednimi środkami tkankę zapalną.
Ile trwa zabieg?
Leczenie kanałowe na jednej wizycie trwa przeważnie od 1 do 3h w zależności od ilości kanałów (może być ich od 1 nawet do 6). Dzięki endodoncji mikroskopowej udaje się odnaleźć wszystkie kanały.
Wypełnienie zęba
W przypadku wieloetapowego leczenia kanałowego istnieje konieczność zabezpieczenia zęba wypełnieniem tzw. tymczasowym. Zdarza się, że zastosowany materiał ulegnie ukruszeniu lub wypadnie i dojdzie do wtórnego zakażenia kanałów, przez bakterie bytujące w jamie ustnej. Przy leczeniu jedno wizytowym nie ma takiego ryzyka. Wypełnienie robione jest ostatecznie a kanały zostają idealnie zabezpieczone.
Kiedy jednoetapowe leczenie jest niemożliwe?
W nielicznych przypadkach konieczne jest jednak dwuetapowe leczenie, kiedy nie można uzyskać suchości w kanale na skutek wysięku zapalnego czy krwawienia. Jednak również wtedy w pierwszej kolejności eliminowana jest tkanka zapalna i źródło bakterii, a zamiast wypełnienia ostatecznego kanałów stosuje się odpowiednie środki biologiczne, aby zapobiec reinfekcji i skutecznie zabezpieczyć ząb przed kolejną wizytą.